Dynie ozdobne to nic innego jak modyfikacje najpopularniejszych gatunków dynii jadalnej i dyni olbrzymiej. Te małe dyniowe wariacje charakteryzują się fantazyjnymi kształtami i obszerną paletą barw, o wiele większą niż ich jadalne kuzynki.
Dynie ozdobne są dosyć łatwe w uprawie. Do wzrostu potrzebują przede wszystkim wody i słońca. Nie pogardzą również żyznym podłożem.Skóra dyni ozdobnej jest gruba, a miąższu jest w niej niewiele. To jest powód tego, iż owoce dyni można długo przechowywać. Zdrowe, dojrzałe sztuki jako dekoracja wnętrza prztrwają nawet rok!
Dynie zbieramy możliwie jak najpózniej, ale koniecznie przed pierwszymi przymrozkami. Dynie zbieramy wtedy, kiedy całkowicie dojrzeją. Najlepiej jak pędy i liście całkowicie uschną. Najważniejsze jednak, by szypułka owocu była sucha. Owoc dyni odcinami razem z nią. Owoce po zbiorze należy dokładnie oczyścić z ziemi oraz dobrze wysuszyć. Jeżeli nie są dojrzałe do końca, należy je na 2 tygodnie umieścić w uchym i ciepłym miejscu.
Dynia ozdobna ma wiele ciekawych odmian, które sprawdzą się w oryginalnych dekoracajch. Poniżej przedstawimy kilka najpopularniejszych odmian.
1. Dynia LITTLE INDIAN - ta odmiana to miks o rozmaitych kształtach i kolorach owoców. Łączy je to, że są naprawdę niewielkich rozmiarów.
2. Dynia CHAMELEON - Odmiana tej dyni ma kulisty, żebrowany kształt. Skórkę ma pokrytą kolorowymi centkami.
3. Dynia SWEET DUMPLING - dynia ta ma biało zielone dekoracyjne owoce i słodki, jadalny miąż.
4. Dynia KORONA CIERNIOWA - odmiana w kztałcie misy zakończonej żebrowanymi wypustkami. Gdy patrzymy na owoc z góry, przypomina on gwiazdę.
5. Dynia ATUMN WINGS - dynie te są wydłużone, o nieregularnym żebrowaniu.
6. Dynia PEAR BICOLOR - odmiana charakteryzująca się ciekawym ubarwieniem. Mają kształt gruszki, w połowie są zielone, a w połowie żółte.
7. Dynia COBRA - odmiana kształtem przypomina węża. Jej skórka jest gładka i lśniąca. Ma zielony kolor z kremowymi cętkami.