Zima to trudny czas dla ptaków - muszą one znaleźć pożywienie na energię i gromadzić zapasy tłuszczu, aby utrzymać ciepło przez długie, mroźne noce.
Po długiej zimie, wiosna to zawsze najbardziej wyczekiwana pora roku.
Czym różni się kalendarzowa wiosna od astronomicznej wiosny?
Niekoniecznie astronomiczna wiosna musi się pokrywać z kalendarzową. Astronomiczna wiosna przypada w równonoc wiosenną, czyli wtedy, gdy dzień i noc mają tyle samo godzin. W 2023 roku astronomiczna wiosna rozpocznie się 20 marca, natomiast kalendarzowa, jak zwykle 21 marca.
A zatem równonoc wiosenna to moment przecięcia przez Słońce równika niebieskiego w trakcie jego wędrówce z południa na północ. Równonoc wiosenna zwiastuje początek astronomicznej wiosny, która trwa aż do przesilenia letniego.
Dni będą coraz dłuższe, a w ogrodach zaczną rozwijać się kolejne wiosenne kwiaty ogrodowe. To okres przez wielu z nas niecierpliwie wyczekiwany przez wszystkie zimowe miesiące. Pora już przygotować rozsadę roślin jednorocznych, a także wysiewać pierwsze byliny ogrodowe, warzywa i zioła. To też już najwyższy czas, aby zaplanować zmiany w swoim ogrodzie – życzymy więc wszystkim sukcesów ogrodniczych w nadchodzącym sezonie.