Smaki lata – nalewka z czernic krok po kroku
Sierpień i wrzesień to najlepszy czas na przygotowanie tradycyjnej, aromatycznej nalewki z jeżyn. Nalewka na tych aromatycznych owocach rozgrzeje nas w zimowe dni i napełni dom pachnącym, owocowym aromatem.
Przygotowanie nalewki jest proste i daje sporo satysfakcji. Poniżej przedstawiamy Wam najlepszy, sprawdzony przepis.
Nalewka z jeżyn –tradycyjny przepis na jeżynówkę.
Do przygotowania nalewki potrzeba:
- 2 kg dojrzałych owoców jeżyn
- 1 kg cukru
- 0,5 L spirytusu
Owoce należy umyć i wysuszyć na papierowym ręczniku. Owoce nakładamy do słoików, lekko uciskając. Zasypujemy cukrem i mieszamy, uciskając mocno, najlepiej łyżką, aby nie dostało się do nich powietrze. Odstawiamy na 2 dni. Po upływie tego czasu, zalewamy owoce spirytusem, tak aby spirytus zakrył wszystkie owoce. Taką mieszankę odstawiamy w ciemne miejsce na 2 miesiące.
Po 2 miesiącach przygotowaną substancję przelewamy przez filtr do kawy, albo gazę lub bibułę w taki sposób aby pozostały w niej wszystkie cząsteczki owoców. Płynną substancję przelewamy do butelek, hermetycznie zamykamy i odkładamy na minimum sześć miesięcy, a najlepiej na rok – jeżeli ktoś potrafi się oprzeć ;). Miejsce przechowywania musi być chłodne i ciemne. Po upływie tego czasu można cieszyć się aromatycznym, nietuzinkowym smakiem nalewki z jeżyn.
Nalewka z jeżyn ma sporo właściwości zdrowotnych. Działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, napotnie. Jest rewelacyjnym sposobem na grypę i wszelkie przeziębienia. Osoby borykające się z katarem, gorączką i bólami gardła, mogą dodać od 1 do 2 łyżeczek nalewki do herbaty i wypić. Można dodać do niej trochę miodu. Dla osób borykających się z problemami z układem krążenia nalewka z jeżyn również będzie pomocna. Zawiera ona bowiem przeciwutleniacze i pozytywnie wpływa na pracę serca. Ma ona mnóstwo witaminy C, dzięki czemu uszczelnia naczynia włosowate. Pomaga również w walce z nadciśnieniem. Na zdrowie!